Terazpasy.pl / Publicystyka / Artykuły Teraz Pasy! / DERBY KRAKOWA WYŁĄCZNIE DLA DZIECI

DERBY KRAKOWA WYŁĄCZNIE DLA DZIECI

Logo Fundacja Sportowcy Dzieciom

Najbliższe Derby Krakowa odbędą się bez publiczności. To kara za naganne zachowanie części widowni podczas poprzedniego meczu z Wisłą. Komisja Ligi Ekstraklasy SA pozytywnie odpowiedziała jednak na apel Fundacji Sportowcy Dzieciom i wyraziła zgodę na obecność na trybunach grup dzieci i młodzieży.

Po raz pierwszy Fundacja Sportowcy Dzieciom zaapelowała o otwarcie dla najmłodszych zamkniętych trybun do... UEFA. Dwa lata temu zwykłą drogą korespondencyjną przedstawiciele Fundacji próbowali wyprosić zgodę na obecność dzieci na zamkniętym dla publiczności meczu Legia - Real Madryt. Bez skutku.

- Wnioskowaliśmy wtedy o wpuszczenie na trybuny wyłącznie zorganizowanych grup dzieci z domów dziecka, najróżniejszego typu ośrodków opiekuńczo-wychowawczych, szkół oraz przede wszystkim dziewcząt i chłopców z wszelkich klubów, szkółek i akademii piłkarskich - mówi Dariusz Mróz z Fundacji Sportowcy Dzieciom.

Nie doczekali się odpowiedzi

Przedstawiciele i wolontariusze Fundacji oczyma wyobraźni widzieli trybuny wypełnione najmłodszymi, dopingującymi swoich wielkich idoli: Bale’a, Ronaldo, Kroosa, Benzemę, Moratę. Widzieli dzieci proszące ich po meczu o autograf lub zdjęcie. Widzieli niezwykłe ujęcia z kamer oplatających tak nietypową na Lidze Mistrzów publiczność.

- To mógł być piękny i wyjątkowy widok. Szkoda. Cóż, widocznie mamy za dużą wyobraźnię. Niestety nawet nie doczekaliśmy się od UEFA odpowiedzi. Gdybyśmy byli zainteresowani reklamą niezdrowych chipsów, słodkich napojów albo gier komputerowych to pewnie przysłano by do nas kierowcę z limuzyną - zauważa gorzko Dariusz Mróz.

Honor, kultura, gościnność

Kolejny apel Fundacja Sportowcy Dzieciom wystosowała do naszej rodzimej Ekstraklasy gdy Komisja Ligi zamknęła stadion w Gdyni po awanturach w meczu Arka - Lechia. Tym razem w formie otwartej, poprzez media.

"Przyznajemy, iż rozumiemy troskę Komisji Ligi o tak fundamentalne sprawy jak bezpieczeństwo. Uważamy jednak, że skoro trzeba zamykać stadiony, by niektóre osoby przeżyły refleksję to trudno, zamykajmy. Ale nie przed dziećmi. Dla nich powinny być otwarte zawsze i wszędzie wszystkie obiekty i wszelkie imprezy sportowe. Niech obecność grup najmłodszych na trybunach zamkniętego stadionu podkreśli etos piłkarstwa i wartości jakie z sobą niesie: uczciwość, sprawiedliwość, honor, kulturę i gościnność. Zamknięcie trybun niech będzie karą dla organizatora oraz tych, którzy naważyli bigosu, ale zarazem nagrodą i bezpłatnym zaproszeniem dla grup dzieci i młodzieży " - tak pisali w apelu.

O dziwo, Polscy działacze sportowi nie okazali się tak bezduszni jak władze UEFA i zgodzili się na obecność dzieci. Ponadto od tego czasu we wszystkich orzeczeniach Komisji Ligi - w razie kary obejmującej całkowite zamknięcie stadionu - tradycją stał się akapit czytelnie wskazujący iż "nie dotyczy zorganizowanych grup dzieci i młodzieży z opiekunami".

- Tak, media mają wielką moc, bardzo dziękujemy Wam za pomoc - uśmiecha się Mróz - ale chcielibyśmy gorąco podziękować także Komisji Ligi i jej przewodniczącemu Zbigniewowi Mrowcowi za okazaną serdeczność i zrozumienie problemu.

Udało się, ale Fundacja apeluje dalej

Tym razem do prezesów ukaranych klubów, by podejmowali trud i przeprowadzali specjalne akcje zapraszania grup najmłodszych na trybuny zamkniętych stadionów. Fundacja Sportowcy Dzieciom apeluje też do Departamentu Rozgrywek Ekstraklasa SA oraz Canal+, by w przyszłości w terminarzu rozgrywek wyznaczano podobne mecze na piątek lub poniedziałek o godzinie 18.00.

- Życzymy sobie żeby do takich meczów dochodziło oczywiście jak najrzadziej. Dotychczas "średnio" to wyglądało. Kluby nie potrafiły lub nie chciały wykorzystać wizerunkowo takiej możliwości. Niektórzy prezesi byli nawet mocno zaskoczeni orzeczeniami Komisji Ligi zezwalającymi na wpuszczanie dzieci i rozważali odwołanie. Pan Janusz Filipiak, prezes Cracovii, jest pierwszym, który podchwycił nasz apel i chce z meczu zamkniętego za karę dla zwykłej publiczności zrobić wydarzenie. Brawo! - mówi Dariusz Mróz z Fundacji Sportowcy Dzieciom - Mecz wyznaczono jednak na weekend. Trudno będzie zebrać komplet tak niespotykanej publiczności w niedzielę. Przegraliśmy z terminarzem. Poza weekendem komplet byłby bez problemu - uważa Mróz.

Zdaniem przedstawicieli fundacji powód jest prosty. Nauczyciele szkolni bardzo niechętnie biorą na siebie obowiązki wychowawcze w dni wolne od pracy. Każde wyjście wymaga ponadto zgody dyrekcji szkoły, zgody rodziców, ubezpieczenia, wynajmu autokaru, itd.

- To nie jest operacja prosta do przeprowadzenia tylko dlatego, że ktoś zaprasza grupę dzieci na jakieś fajne wydarzenie. Jako fundacja robimy dużo podobnych akcji. Z doświadczenia wiemy już, że na liczne grupy szkolne w przypadku niedzielnych Derbów Krakowa nie będziemy mogli liczyć. A szkoda, bo taka wyjątkowa publiczność liczbie piętnastu tysięcy osób to byłaby duża rzecz i dla Ekstraklasy i dla polskiej piłki. W działaniach skupiliśmy się więc głównie na klubach i młodzieżowych szkółkach piłkarskich z całej małopolski i okolic. Rozesłaliśmy setki zaproszeń. Odzew jest duży. Dzieci przyjadą nawet z Sanoka. - mówi Dariusz Mróz z Fundacji Sportowcy Dzieciom.

Zainteresowanie sportem wśród dzieci

Fundacja Sportowcy Dzieciom zwraca uwagę na raporty NIK dotyczące wychowania fizycznego w Polsce. Nie pozostawiają one złudzeń: z roku na rok wśród dzieci i młodzieży drastycznie spada zainteresowanie sportem i ćwiczeniami fizycznymi. Efekt: ponad pół miliona uczniów ma problemy z nadwagą lub cierpi z powodu skrzywienia kręgosłupa! 30 lat temu 8-letni chłopiec potrafił wisieć na drążku na ugiętych ramionach średnio przez 17 sekund. Dziś jego rówieśnik wytrzymuje w takiej pozycji zaledwie siedem! Biega też wolniej i na 600 metrach traci już 10 sekund.

- Czasy się zmieniły - mówi Dariusz Mróz z Fundacji Sportowcy Dzieciom – Kiedyś wystarczyło odbić kilka razy piłkę przed blokiem i już z klatek schodowych wybiegały się dzieci. Dzisiaj najróżniejsze rozrywki, nie mające nic wspólnego ze sportem i aktywnością fizyczną, wypierają nawet telewizyjne transmisje z meczów reprezentacji Polski. Kiedyś na podwórku kłóciliśmy się kto jest Bońkiem, a kto Platinim. Dzisiaj dzieci kłócą się kto gra Lewandowskim, a kto Ronaldo, ale na konsoli… Walka z malejącą aktywnością fizyczną i spadkiem zainteresowania dzieci sportem jest trudna. - kończy Mróz i dodaje - Fajnie, że staramy załatwiać nasze sprawy po polsku, a nie po europejsku tak jak UEFA.

Gdzie się możecie zgłaszać?

Wielkie Derby Krakowa nr 196 odbędą się w niedzielę, 7 października o godz. 18.00 na stadionie Cracovii przy ul. Kałuży. Zorganizowane grupy dzieci i młodzieży w wieku do lat 16 wraz z opiekunami (dwóch opiekunów na dziesięcioro dzieci) mogą wysyłać swoje listy obejmujące imię, nazwisko i pesel każdego uczestnika oraz telefon do "kierownika wyprawy" na adres: subkonta@sportowcydzieciom.pl  Dla zainteresowanych dostępny jest też bezpośredni telefon 600 600 631. Niezależnie zgłoszenia wysyłać też można bezpośrednio do Cracovii. 

*   *   *  *  *

O Fundacji Sportowcy Dzieciom - w możliwie największym skrócie :)

Działamy na terenie całej Polski,

* trenujemy z Kamilem Stochem pod... ziemią w Kopalni Soli Wieliczka http://www.tvn24.pl/krakow,50/kamil-stoch-trenowal-z-dziecmi-w-kopalni-soli-w-wieliczce,467258.html  

* w obecności ponad 40 tysięcy osób śpiewamy hymn z piłkarską Reprezentacją Polski we Wrocławiu http://sportowcydzieciom.pl/spiewalismy-hymn-polski-razem-z-lewandowskim!.html

* otwieramy MŚ z Tadkiem Błażusiakiem w Ergo-Arenie w Gdańsku http://sport.interia.pl/inne/news-tadeusz-taddy-blazusiak-honorowym-ambasadorem-fundacji-sport,nId,1570992

Ba, ale to jeszcze nic! Prosimy o uwagę:

W ramach naszego projektu SNOW EAGLE CHALLENGE  kładziemy... "na łopatki" zarówno reprezentacje Polski, kluby sportowe jak i sportowców indywidualnych (m.in. Legia Warszawa, Lech Poznań, Cracovia, Ruch Chorzów, GKS Katowice, GKS Tychy, Podhale Nowy Targ, ROW Rybnik, Wigry Suwałki, itd.) www.snoweaglechallenge.com

Realizujemy także inne ogólnopolskie akcje, m.in.PODARUJ DZIECIOM SPORT  www.podarujdzieciomsport.pl  TRENUJ Z MISTRZEM, WIĘCEJ SPORTU W REALU czy PROCENT DLA SPORTU  www.procentdlasportu.pl

A jak trzeba to interweniujemy. Nawet w takich sprawach: http://sport.interia.pl/klub-arka-gdynia/news-wpuscmy-dzieci-czyli-fundacja-sportowcy-dzieciom-do-komisji-,nId,2300520  i to skutecznie, bo odtąd zorganizowane grupy dzieci wchodzą za darmo na stadiony Ekstraklasy zamknięte za wybryki kibiców. Albo apelujemy wtedy gdy... http://www.krakow.sport.pl/sport-krakow/1,115715,19536049,apel-fundacji-sportowcy-dzieciom-milczymy-gdy-za-milosc-do.html

Ponadto dzieci chore, ale także zdrowe oraz ponad pół tysiąca najróżniejszych organizacji - klubów sportowych, stowarzyszeń, UKS-ów, akademii i szkół (od Pcimianki Pcim do Widzewa i Cracovii) - zbiera z nami swój 1% podatkuhttp://www.sportowcydzieciom.pl/podopieczni.html

Co do idei Fundacji Sportowcy Dzieciom...

Pragniemy nieść - i niesiemy - wiele dobrego dla dzieci i młodzieży. Cieszy nas również, że odnajdujemy coraz więcej osób, firm i instytucji, które wspólnie z nami są gotowe poświęcić swój czas i siły na spełnianie dziecięcych marzeń. Jesteśmy organizacją apolityczną.

Dzięki naszemu wsparciu i pomocy najmłodsi mogą uczestniczyć w różnego rodzaju wydarzeniach sportowych oraz poznawać wiele ciekawych osób, które swoją postawą dają przykład, że sport to nie tylko rozrywka, ale także ciężka praca, charakter i rozwój intelektualny.

Nasza działalność ma na celu zwiększenie aktywności fizycznej dzieci i młodzieży. Poprzez sport walczymy o ich dobrą kondycję i prawidłową sylwetkę oraz z uzależnieniem od gier i Internetu, który stał się istotnym i rosnącym problemem społecznym.

Dzieci i młodzież aktywizujemy poprzez ruch i udział w różnych akcjach i projektach. Współpracujemy z największymi postaciami w sportach indywidualnych i zespołowych. Ambasadorami Fundacji są sportowcy reprezentujący wiele dyscyplin sportowych - Mistrzowie Polski, Europy, Mistrzowie Olimpijscy i Mistrzowie Świata - m. in.

 • Kamil Stoch - skoki narciarskie
 • Jerzy Janowicz - tenis
 • Ewa Chodakowska - fitness
 • Paweł Zatorski - siatkówka
 • Luiza Złotkowska - łyżwiarstwo szybkie
 • Izabela Bełcik - siatkówka
 • Anita Włodarczyk - rzut młotem
 • Adam Kszczot - 800 m
 • Leszek Laszkiewicz - hokej
 • Kamila Lićwinko - skok wzwyż
 • Tadeusz Błażusiak – super enduro
 • Sebastian Kawa – szybowce
 • Michał Wieczorek – lotnictwo
 • Ewa Pajor – piłka nożna
 • i wielu, wielu innych.

Partnerami naszych akcji są m.in.: Polski Związek Piłki Nożnej, Związek Piłki Ręcznej, Polski Związek Koszykówki, Polski Związek Tenisowy, Polski Związek Lekkiej Atletyki, Polski Związek Hokeja na Lodzie, Aeroklub Polski i wiele innych narodowych związków.

*  *  *  *  *

Fundacja Sportowcy Dzieciom, ul. Tymienieckiego 16g/u3, 90-365 Łódź, KRS 0000457030

www.sportowcydzieciom.pl

www.facebook.com/FundacjaSportowcyDzieciom

Komentarze

Zaloguj się lub załóż nowe konto.

cracovio

powinnaś wyrazić zgodę na przyjście seniorów

Poldek

Cracovia w tym względzie nie ma nic do gadania, bo musiała by być zgoda Ekstraklasy SA.

Zaloguj aby komentować

Zaloguj aby komentować

Ciekawe...

Ciekawe ile tych dzieci przyjdzie. Mam nadzieję, że przynajmniej połowę stadionu się uda zapełnić i będą dopingować Cracovii :)

Zaloguj aby komentować

Zaloguj się lub załóż nowe konto.

SportSklep24.pl: Oficjalna piłka Euro 2016

Pilka-nozna-adidas-EURO16-Beau-J_[71708]_1200

W SportSklep24.pl  można już kupić oficjalną piłkę Euro 2016 dostępną w kilku modelach.

SportSklep24.pl

SportSklep24.pl: FC Barcelona – koszulki, bluzy, kurtki - ponad 60 produktów!

barcelona-4x2

W SportSklep24.pl    zgromadziliśmy już ponad 60 produktów - m.in. koszulki, dresy, bluzy, kamizelki, kurtki, piłki, torby, szaliki, czapki, kieliszki - dedykowanych sympatykom FC Barcelona.

Komentarze

post:
Jablonsky
niż wypociny skundlonych twiterowców? Był młody, zapadł wyrok, swoje odpokutował LATA t...
Tylko, ze zamieszany w sprzedawanie meczy,może się to kiedyś obrócić przeciw nam. A co...
Jak przejdziemy Słowaków to będziemy grać z Grekami. W sumie trochę szkoda liczyłem, że...
Jestem optymistą choć jakby popatrzeć jak ostatnio sobie radziły polskie drużyny ze sło...
post:
DAC1904
Jestem optymistą choć jakby popatrzeć jak ostatnio sobie radziły polskie drużyny ze sło...
Możemy wystawić podobną ilość Słowaków,co Streda. :))
On jest ofensywny a nie jak Covilo defensywny
Wszyscy na Słowację.!
Słowacka drużyna muszą zagrać dobrze żeby przejść !! 1904. Nomen omen.
Pewno szukano kogoś wysokiego defensywnego ,w stylu Mira Covilo
Bomba jak dla mnie transfer
Najlepsi rywale do przejścia to chyba z San Marino i Andory, potem Słowacja i Litwa, a...
Powiem nareszcie sie zegnaja z tym pseudozawodnikiem prawdopodobnie za niego w Cracovii...
post:
kurczak 37
Starzynski 400k euro mial wpisane, Lechia powiedziala za drogo, lepiej brac Sanogo z Z...
post:
kurczak 37
nie masz racji starzyński nie do kupienia chciała go lechia i nic z tego nie wyszło zad...
post:
kurczak 37
http://www.90minut.pl/stranieri.php?id_sezon=93&runda=2&typ=0 polacy zagranica ht...
post:
kurczak 37
zamiast Tego Pilkarza z Arki, lepiej wyciagnac Starzynskiego, Loske, i zalatwic wypozyc...
Trzeba zdobyć mistrzostwo Polski wszystko fajnie ale oprócz przygotowań na przyszłość j...
my chcemy mistrzostwo Cracovię trzeba jeszcze wzmocnić i zdobyć miatrzostwo
Młodych bramkarzy też paru mamy w klubie, a Ci są do bronienia teraz
bramkarz jest jak wino. Im starszy tym lepszy .Ma duże doświadczenie wie jak się ustawi...
post:
kurczak 37
brat trenera fornalika jest młodszy od waldemara fornalika zawsze jest jego asystentemi...
Zawsze pana traktowałem z najwyższym szacunkiem i Flipiaka też do dziś uważam że kibole...
post:
kurczak 37
może coś z niego będzie ale przydałby sie ktoś taki jak serafin z piasta może michalik...
post:
kurczak 37
Poldek nie ma racji,bo ten Carlitos jest młodszy wyższy typowa 9